Exchange Server 2019 ile Gelen Yenilikler

Merhabalar,

Bu makalemizde Exchange Server 2019 ile gelen yenilikler ve geliştirmelerden detaylıca bahsedeceğiz.

Hali hazırda kurulu bir Exchange Server yapınız var ise yapınızı Exchange Server 2019’a taşımanız mümkün. Yapınızdaki Exchange Server versiyonları 2013 veya 2016 ise direkt olarak Exchange Server 2019’a sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Yapınız eğer Exchange Server 2010 üzerine kurulu ise Exchange Server 2019 geçişi için bir miktar daha fazla işlem yapmak gerekecek. Çünkü Exchange Server 2010’dan Exchange Server 2019’a direkt bir geçiş yapılamamakta. Bunun için öncelikle Exchange Server 2010’u 2013 veya 2016’ya upgrade edip daha sonrasında ise Exchange Server 2019 versiyonuna taşımanız gerekecektir.

Exchange Server 2019 ile ilgili yayınladığımız diğer makalelere bu linkten erişebilirsiniz.

Exchange Server 2019 ile Gelen Yenilikler

1- Windows Core Desteği

Core desteğinden bahsetmeden önce önemli bir not ;

Exchange Server 2019 sadece Windows Server 2019 üzerinde çalıştırılabilmektedir.

Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerden ilki ve en çok bekleneni artık Windows’un Core versiyonlarına kurulum yapılabileceğinin müjdesini almak oldu. Çünkü bilindiği üzere Windows Server işletim sistemlerinin Core versiyonları hem kaynak tüketimi hem de güvenlik açıklarının azlığı açısından tecrübeli ve Windows Powershell tarafına hakim sistem yöneticileri tarafından sıklıkla kullanılmakta.

Hali hazırda sunucuların yönetiminde sıklıkla kullandığımız Windows Admin Center ile sunucularımızı daha esnek ve kolaylıkla yönetebilmekteyiz. Exchange Server 2019’un Core desteğine kavuşması ile birlikte daha az kaynağı daha verimli tool’lar ile etkin bir biçimde kullanabileceğiz.

Bunlara ek olarak Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerin yönetimsel açıdan bizlere yansıması ise sadece web tarayıcı üzerinden yönetiliyor oluşu. Core ve Web tabanlı yapı ilerleyen yıllardaki versiyonlarda IT yöneticilerine çok daha fazla güvenlik ve esneklik vaad etmektedir.

2- Meta Cache Database (MCDB)

Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerden mailbox performansını artırmaya odaklı bir diğer geliştirme de Meta Cache Database oldu.

Meta Cache Database, kullanıcı mailbox’larının zaman ilerledikçe büyümesi ve içerisinde birçok veriyi barındırmasından dolayı yaşanan performans problemlerine çözüm getirmek amaçlı getirilen bir çözümdür.

Bu çözümde temel mantık, Mailbox’ların ve üzerinde bulunduğu fiziksel disklerin boyutunun büyük olması nedeniyle, kullanıcıların herhangi bir performans problemi yaşamaması adına cache’lenmiş birtakım dataların SSD diskler üzerinde tutulması ve dataların Mailbox üzerinden okunması yerine SSD disk üzerinde cache’den çekilmesidir.

Bunun yapılandırılması için Exchange Server 2019 üzerinde konfigürasyon yapılması gerekmektedir.

Peki cache olarak kullanılan SSD disk veya diskler arızalandığında ne olacak? Hiçbir şey. Çünkü bu yapıda SSD diskler sadece erişimi hızlandıran bir tampon bölge olarak görev yapmakta ve asıl datalar Mailbox üzerinde olmaya devam etmektedir.

MCDB yapısındaki temel amaç; hızlı login, düşük gecikme ve bu düşük gecikmeye paralel olarak yüksek işlem hızlarıdır.

3- Dynamic Database Cache (DDC)

Microsoft, Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerde RAM’in performanslı ve verimli bir şekilde kullanılması için Dynamic Database Cache özelliğini duyurdu.

Eski versiyonlarında Exchange, sunucumuzdaki toplam RAM miktarını database’ler arasında eşit bir şekilde paylaştırmakta ve buna müdahale etmemize izin vermemekteydi.

Dynamic Database Cache özelliği ile artık aktif olan database’lere daha fazla RAM atanarak verimli ve performanslı bir şekilde çalışması sağlanıyor.

4- Exchange 2019 Search Engine (ESE)

Exchange Server 2019 ile birlikte mailbox içerisinde yapılan aramalarda da köklü yeniliklere gidildi.

En köklü yenilik ise aramalarda kullanılan index veritabanının artık kullanıcı mailbox’ının içerisine entegre edilmiş olması. Artık yapılan aramalar çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Arama hızının yanında bir diğer önemli faktör ise arama sonuçlarının kullanıcıya aradığı mail’i bulma konusunda ne derece isabetli bir şekilde göstereceğidir. Burada da arama sonuçları listesinde Top Results bölümü devreye girmekte. Bunu kısaca özetlemek gerekirse;

Örneğin mailbox içerisinde Serverexper Aylık Değerlendirme kelimelerini yazarak bir arama yaptığımızı varsayalım. Top Results bölümünde bu üç kelimenin de geçtiği mail’ler listelenecektir. Top Results kategorisinin haricinde ise kronolojik olarak listelenmiş ve içerisinde Serverexper, Aylık, Değerlendirme kelimelerinin geçtiği diğer mail’leri görebileceksiniz.

5- Out Of Office (OOF) Takvim Engelleme

Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerden bir diğeri ise ofis dışında olduğunuz süre içerisinde sizlere gelecek davetleri otomatik olarak reddetme seçeneğinin sunulmasıdır. Bu sayede OOF süresince size gelen davetlere tek tek yanıt vermenize gerek kalmadan direkt olarak alınacak aksiyonu önceden belirtebileceğiz.

6- Remove-CalendarEvents cmdlet

Remove-CalendarEvents cmdlet özelliği sayesinde Exchange Admin tarafından kullanıcıların takvimlerinde bulunan event’leri silebilme özelliği eklendi. Bu sayede işten ayrılan bir kullanıcının uzun vadede oluşturduğu event’ler var ise bunları PowerShell yardımıyla silebileceğiz. Komutları örneklerle açıklayalım;

Örneğin bir kullanıcıya ait tüm takvim event’lerini silmek istiyorsanız aşağıdaki şekilde komut yazabilirsiniz.

Remove-CalendarEvents -Identity user@serverexper.com -CancelOrganizedMeetings

7- E-mail Address Internationalization (EAI)

Exchange Server 2019 ile gelen yeniliklerde diller arası karakter desteği de pas geçilmedi.

Exchange Online tarafında hali hazırda desteği bulunan bir özellik olan EAI, Exchange Server 2019 tarafında da desteklenmektedir. Bu özellik sayesinde farklı dillerdeki alfabelerin karakter setleri de artık Exchange 2019 tarafından desteklenmektedir.

8- TLS Desteği

Exchange Server 2019 sadece TLS 1.2 desteklemektedir.

Leave a Reply

İçerik kopyalama izni bulunmamaktadır.