Server 2019 Core Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemizde sizlere Windows Server 2019 Core kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağız. Normal Windows kurulumundan çok farklı olmamakla birlikte sadece versiyon seçimi ekranında dikkatli bir seçim yapmanız gerekmektedir. Kurulumu grafik arayüzü (GUI) ile yapacak iseniz aşağıdaki linkten hazırlamış olduğumuz makaleye erişebilirsiniz.

Server 2019 Kurulumu

Kurulumu dilerseniz DVD ile dilerseniz de bootable bir USB medya ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada bootable USB bellek hazırlamak için birçok yol bulunmakadır. USB belleği Windows cmd aracılığıyla yada üçüncü parti yardımcı programlar ile bootable hale getirebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz Windows medyasını sunucumuzda boot ederek kuruluma başlıyoruz.

Server 2019 Core Kurulumu

Server 2019 Core Kurulumu 1 – 1 dil klavye 1
server 2019 core kurulumu

İlk ekranımızda Windows’un dil, saat ve klavye düzeni ayarlamalarını yaparak ilerliyoruz.

Server 2019 Core Kurulumu 2 – 2 install now 1
server 2019 core kurulumu

Install now butonu ile kurulumumuzu devam ettiriyoruz. İlerleyen yazılarımızda sol alt kısımda görmüş olduğunuz Repair your computer seçeneği ile neler yapabileceğimizi detaylıca anlatıyor olacağız.

Server 2019 Core Kurulumu 3 – 3 versiyon secimi 1
server 2019 core kurulumu

Versiyon seçimi ekranında Core kurulumu yapacağımız için parantez içerisinde Desktop Experience yazmayan versiyonu seçiyoruz.

Not: Kullanmış olduğumuz iso medyası Microsoft Evaluation Center üzerinden indirilmiş olduğundan dolayı versiyon seçim ekranında Evaluation versiyonu karşımıza çıkmaktadır. Sizin kurulum için kullanacağınız lisanslı medyalarda bu ibare yer almayacaktır. Elinizde Standard veya Datacenter versiyonlarının lisansı mevcut ise, Evaluation versiyonunu sunucunuza kurmuş olsanız bile cmd üzerinden birkaç komut ile versiyon geçişini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Server 2019 Core Kurulumu 4 – 4 lisans sozlesmesi 1
server 2019 core kurulumu

Lisans sözleşmesini kabul ettiğimize dair tik işaretini seçerek kurulumumuza devam ediyoruz.

Server 2019 Core Kurulumu 5 – 5 upgrade custom installation 1
server 2019 core kurulumu

Biz bu makalemizde sıfırdan kurulum yapacağımız için Custom seçeneğini seçerek devam edeceğiz.

Alt sürümden üst sürüme geçiş yapılmak isteniyor ise (Örneğin Windows Server 2016’dan 2019’a) Upgrade seçeneği kullanılarak işletim sistemi yükseltme işlemi yapılabilir. Yükseltme işleminde herhangi bir dosya, ayar veya uygulama kaybı yaşanmamaktadır. (Her ihtimale karşılık mutlaka yedek alınması gerekmektedir.)

Server 2019 Core Kurulumu 6 – 6 partitioning 1
server 2019 core kurulumu

Karşımıza disk biçimlendirme ekranı gelecek. Bu ekranda New butonuna tıklayıp Windows yüklemesini yapacağımız disk bölümünün boyutunu belirtebilirsiniz. Biz herhangi bir değişiklik yapmayıp tek bir partition oluşturacağız. Dilerseniz daha sonra Windows üzerinden de disk boyutlarını düzenleyip yeni partition’lar oluşturabilirsiniz.

Server 2019 Core Kurulumu 7 – 7 partitioning 1
server 2019 core kurulumu

Apply butonuna bastıktan sonra Windows, diskimiz üzerinde Recovery ve Boot için ufak partition’lar oluşturdu. Bu partition’ları silmeden Primary olan partition’ı işaretleyip devam ediyoruz.

Server 2019 Core Kurulumu 8 – 8 installing windows 1

Windows kurulumumuz başladı.

Server 2019 Core Kurulumu 9 – 9 password 1

Yükleme sonrası sunucumuz otomatik olarak restart olacak. Restart sonrasında gelen ekranda sunucunun Local Administrator hesabı için bir parola belirlememiz gerekmektedir. OK seçeneğini seçip parolamızı belirliyoruz.

Server 2019 Core Kurulumu 10 – 10 password

Parolamızı belirledik.

Server 2019 Core Kurulumu 11 – 11 login

Windows Server’ı Core olarak kurduğumuz için bizleri sadece Cmd ekranı karşılamaktadır.

Konfigürasyonu ve rol kurulumlarını dilerseniz sunucunun kendi ekranında, dilerseniz de RDP ayarlarını açtıktan sonra başka bir bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Latest Comments

  1. Pingback: Server 2019 Kurulumu - ServerExper 07.05.2020

Leave a Reply

İçerik kopyalama izni bulunmamaktadır.