Server 2019 Additional DC Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemizde sizlere Server 2019 Additional DC kurulumunu ve konfigürasyonlarının nasıl yapıldığını detaylı bir biçimde paylaşacağız.

Additional DC Nedir?

Domain kurulumunu yaptığımız sunucumuz Primary Domain Controller (PDC) olarak adlandırılmaktadır. Domain kurulumu için hazırlamış olduğumuz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Additional Domain Controller (ADC) ise, hali hazırda kurulu olan domain yapımıza sonradan eklenen domain controller’lara verilen genel isimdir.

Peki Additional DC kurmanın bize ne gibi faydaları vardır?

Örneğin iki şubeli bir yapınız var. İkinci şubenizdeki kullanıcıların domain kullanıcıları ile login olmaları, DNS sorguları gibi network sorgularını merkez şubedeki PDC’ye iletmek yerine lokalde kuracağınız bir sunucu üzerinden bu işlemlerin gerçekleşmesini istiyorsunuz. İşte bu aşamada ADC devreye girerek bu işlemlerin tamamını yapabilmenizi sağlamaktadır.

ADC kurulumu sonrasında PDC ile replikasyon süreci başlar ve Active Directory öğeleri, DNS kayıtları birbirlerine senkronize olur. Örneğin domain ortamına yeni bir kullanıcı girer ise Active Directory Users and Computers üzerindeki computer ve DNS‘e düşecek olan isim kaydı sunucular arası replike olacaktır.

Rol Kurulumu Öncesi Ön Hazırlıklar

Sunucumuzun ADC olarak yapılandırılmasından önce yapmamız gereken ön hazırlıklar mevcuttur.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 1 – 1 manual ip

Öncelikle sunucumuza manual bir IP adresi vererek ön hazırlık aşamalarımıza başlıyoruz.

Rol kurulumu öncesinde ADC sunucusunu domain ortamına alacağımız için DNS olarak PDC sunucusunun IP adresini giriyoruz. Aksi taktirde domain’e alma işleminde hata ile karşılaşılacaktır.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 2 – 2 dc ping

IP ayarlamaları sonrası sunucumuz PDC üzerinden sorunsuz bir şekilde isim çözümlemesi yapabilmektedir.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 3 – 3 domain join
server 2019 additional domain controller kurulumu

Sunucumuzun bilgisayar ismini ayarlayıp domain’e join ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 4 – 4 join
server 2019 additional domain controller kurulumu

Domain join işlemimiz tamamlandı.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 5 – 5 restart
server 2019 additional domain controller kurulumu

Join işlemi sonrasında sunucumuzu restart etmemiz gerekmektedir. Restart işlemini başlatıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 6 – 6 admin login
server 2019 additional domain controller kurulumu

Restart sonrası Domain Admin olarak oturumumuzu açıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu

Server 2019 Additional DC Kurulumu 7 – 7 server manager
server 2019 additional dc kurulumu

Rolümüzün kurulumunu başlatmak için Add roles and features seçeneğine tıklıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 8 – 8 before you begin
server 2019 additional dc kurulumu

Before you begin ekranında karşımıza gelen kurulum sihirbazı ile neler yapabileceğimiz hakkında kısa bilgiler yer almaktadır. Daha sonraki rol kurulumlarında aynı pencereyi görmemek adına Skip this page by default seçeneğini seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 9 – 9 installation type
server 2019 additional dc kurulumu

Select Installation Type ekranında rol kurulumunu şuan kullandığımız mevcut sunucuya yapacağımız için Role-based or Feature-based installation olarak belirtiyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 10 – 10 server selection
server 2019 additional dc kurulumu

Select Destination Server bölümünde kurulumu hangi sunucu üzerine yapacağımızı belirtiyoruz. Yapınızdaki diğer sunucularınızı tek bir Server Manager ekranından yönetme imkanınız bulunmaktadır. (Windows Server 2012 ve üzeri sunucular) Bu sayede rol yüklemelerini tek bir ekrandan diğer sunuculara yapabilirsiniz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 11 – 11 server roles
server 2019 additional dc kurulumu

Select Server Roles ekranında sunucumuza yükleyebileceğimiz tüm rollerin listesini görüyoruz. Makalemizin konusu olan Active Directory Domain Services rolünü işaretlediğimiz zaman sağ taraftaki ekran karşımıza gelmektedir. Bu ekranda rol ile beraber kurulacak rol servislerinin listesini görebilirsiniz. Include Management Tools tikini işaretleyip Add Features seçeneğini işaretleyerek kurulumu onaylıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 12 – 12 select features
server 2019 additional dc kurulumu

Bir önceki ekranda ihtiyacımız olan tüm rol servisleri kurulacağından dolayı Select Features ekranında herhangi bir seçim yapmadan devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 13 – 13 adds
server 2019 additional dc kurulumu

Karşımıza gelen Active Directory Domain Services bölümünde kuracağımız rol ile ilgili ön bilgiler yer almaktadır. Bu ekranda seçebileceğimiz herhangi bir seçenek olmadığından dolayı Next seçeneği ile kurulumumuza devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 14 – 14 confirm
server 2019 additional dc kurulumu

Confirm Installation Selections ekranında kurulmasını onayladığımız rolleri ve rol servislerini tek bir ekranda görüyoruz. Kuracağımız rol eğer ki restart gerektiriyor ise Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçip, çıkan onay kutusunu da Yes olarak işaretliyoruz. Install seçeneği ile rol kurulumumuzu başlatıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 15 – 15 installation
server 2019 additional dc kurulumu

Kurulumumuz devam etmekte…

Server 2019 Additional DC Kurulumu 16 – 16 promote
server 2019 additional dc kurulumu

Rol kurulumumuz tamamlandı, şimdi domain konfigürasyonlarını yapmamız gerekmekte. Bunun için Promote this server to a domain controller seçeneğini seçiyoruz. Eğer bu pencereyi kapatır iseniz, Server Manager ana ekranında sağ üst köşeed yanan ünlem işaretine tıklayarak da aynı ekrana erişebilirsiniz.

Sunucunun ADC Olarak Yapılandırılması

Rol kurulumumuzu tamamladıktan sonra birkaç adımda ADC sunucumuzu mevcut domain yapımıza ekleyeceğiz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 17 – 17 deployment
server 2019 additional dc kurulumu

Deployment Configuration ekranında karşımıza üç adet seçenek gelmektedir. Bu seçenekler;

  • Add a domain controller to an existing domain : Mevcutta kurulu bir domain yapınız var ise ve bu sunucuyu domain controller’lardan biri yapmak istiyorsanız bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir.
  • Add a new domain to an existing forest : Birden fazla domain’in içinde bulunduğu bir Forest yapınız var ve bu Forest yapısına yeni bir domain eklemek istiyorsanız bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir.
  • Add a new forest : Ortamda herhangi bir Forest yapısı yok ise yada yeni bir Forest yapısı oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği kullanmanız gerekmektedir.

Mevcutta bir domain yapımız bulunduğundan dolayı Add a domain controller to an existing domain seçeneği ile sunucumuzu domain içerisindeki bir domain controller olarak yapılandıracağız. Domain olarak karşımıza serverexper.local otomatik olarak gelmektedir.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 18 – 18 dc options
server 2019 additional dc kurulumu

Domain Controller Options ekranında Forest Functional Level ve Domain Functional Level olmak üzere iki adet seçenek mevcut. Birden çok domain controller barındıran yapılarda, en alt sürümdeki sunucular gözetilerek bu seviyeler ayarlanmalıdır. Aksi taktirde eski versiyon bir domain controller’da problemler yaşanabilir.

Directory Services Restore Mode kısmında ise Active Directory için bir restore işlemi yapmanız gerekirse kullanacağınız parolayı belirlemeniz gerekmektedir.

Aşağıdaki Microsoft dökümanından Server işletim sistemlerinin desteklediği Function Level’lar hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Forest and Domain Functional Levels
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/identity/ad-ds/active-directory-functional-levels

Not : Windows Server 2019 özelinde konuşacak olursak, Forest yada Domain Function Level tarafında herhangi bir yenilik bulunmadığından dolayı bu seçenekler Windows Server 2016 olarak görünmektedir.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 19 – 19 dns options
server 2019 additional dc kurulumu

DNS Options ekranında herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 20 – 20 additional options
server 2019 additional dc kurulumu

Additional Options bölümünde Active Directory öğelerinin replikasyonunu yapmak için bir seçenek bulunmaktadır. Ben dc.serverexper.local sunucumdan replikasyon yapılmasını istediğim için onu seçerek devam ediyorum.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 21 – 21 Paths
server 2019 additional dc kurulumu

Paths ekranında Active Directory’nin kullancağı Database, log ve SYSVOL klasörlerinin kurulacağı dizini seçiyoruz. Burada herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 22 – 22 review
server 2019 additional dc kurulumu

Review Options bölümünde seçmiş olduğumuz seçeneklerin genel bir listesini görmekteyiz. Next ile devam ediyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 23 – 23 prerequisites
server 2019 additional dc kurulumu

Prerequisites Check ekranında sunucumuzun Additional Domain Controller olma konusunda yeterli olup olmadığı incelenmektedir. Kurulum öncesi çözmeniz gereken bir sorun var ise ekranda kırmızı olarak görecek ve rol kurulumunu başlatamayacaksınız. Kurulumumuza engel bir major hata olmadığından dolayı Install seçeneği ile kurulumumuzu başlatıyoruz.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 24 – 24 configuring
server 2019 additional dc kurulumu

Rol servisleri kurulumları devam etmekte…

Server 2019 Additional DC Kurulumu 25 – 25 signed out
server 2019 additional dc kurulumu

Sunucumuz başarılı bir şekilde Additional Domain Controller olarak yapılandırıldı. Windows’un restart olacağına dair bir uyarı ekranı karşımıza geliyor.

Server 2019 Additional DC Kurulumu 26 – 26 administrative tools
server 2019 additional dc kurulumu

Restart sonrası sunucumuzda tekrar Domain Administrator olarak oturum açıyoruz. Oturum açıldıktan sonra Start > Administrative Tools bölümünden ilgili rollerimizin tamamının kurulduğunu görüyoruz.

İlerleyen makalelerimizde bu tool’ları tek tek inceleyeceğiz.

Leave a Reply

İçerik kopyalama izni bulunmamaktadır.