Server 2019 Hyper-V Kurulumu

Merhaba,

Bu makalemizde sizlere Window Server 2019 Hyper-V kurulumu ve sanal sunucu oluşturulmasını anlatacağız.

Server 2019 ile ilgili diğer tüm makalelerimize bu linkten erişebilirsiniz.

Hyper-V Nedir?

Hyper-V, Windows tabanlı işletim sistemleri üzerinde çalışan sanallaştırma çözümüdür. Hyper-V’yi iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Hyper-V Rolünü Kullanarak : Fiziksel sunucunuza kurmuş olduğunuz Windows Server işletim sistemi üzerine Hyper-V rolünü ekleyerek sanal sunucularınızı oluşturabilirsiniz.

Windows Hyper-V Server‘ı Kurarak : Windows’un sadece Hyper-V sanallaştırma için özelleştirilmiş versiyonunu kurarak da sanallaştırma altyapınızı oluşturabilirsiniz. Bu versiyon Windows Server Core ile benzer arayüzde olacağı için uzaktan yönetim tool’ları ile sanal sunucularınızın yönetimini yapabilirsiniz.

Günümüz sunucu yapılarında farklı görevlerde kullanılmak üzere birçok sunucuya ihtiyaç bulunmaktadır. Sanallaştırma çözümleri ise bu aşamada devreye girerek bizi her görev için ayrı bir fiziksel sunucu almak yerine, tek bir fiziksel sunucunun üzerinde çalışan birçok sanal sunucu oluşturmamıza imkan tanımaktadır. Bu sayede fiziksel alan, enerji maliyetleri gibi birçok alanda tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca tek bir konsol ile tüm sanal sunucularımızın yönetimini sağlayabildiğimiz için yönetilebilirlik açısından da oldukça avantajlıdır.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu

Şimdi Hyper-V rolümüzü sunucumuza kuramaya başlayalım.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 1 – 1 server manager 1
server 2019 hyper-v kurulumu

Server Manager ekranımızı açıyoruz ve Add roles and features seçeneği ile devam ediyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 2 – 2 before you begin
server 2019 hyper-v kurulumu

Before you begin ekranında bu wizard ile neler yapabileceğimize dair bir bilgi ekranı geliyor. Skip this page by default seçeneğini işaretleyerek Next ile ilerliyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 3 – 3 installation type
server 2019 hyper-v kurulumu

Select installation type ekranında Role-based or feature-based installation seçeneği ile devam ediyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 4 – 4 server selection
server 2019 hyper-v kurulumu

Select destination server bölümünde rolümüzü kuracağımız sunucumuzu seçerek ilerliyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 5 – 5 server roles
server 2019 hyper-v kurulumu

Select server roles ekranımızda Hyper-V rolünü işaretleyerek beraberinde yüklenecek olan tool’ların kurulumunu onaylıyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 6 – 6 select features
server 2019 hyper-v kurulumu

Select features bölümünde ekleyeceğimiz bir feature olmadığı için direkt devam ediyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 7 – 7 hyperv
server 2019 hyper-v kurulumu

Karşımıza gelen bir sonraki ekranda Hyper-V rolü hakkında kısa bir bilgilendirme bulunmaktadır. Next ile devam ediyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 8 – 8 virtual switches
server 2019 hyper-v kurulumu

Create virtual switches bölümünde fiziksel sunucunuza bağlı olan ethernet portlarını seçebilir, her seçtiğimiz port için bir Sanal Switch oluşturabiliriz. Sanal sunucularımız bu sanal switch’ler vasıtasıyla fiziksel ağınızla bağlantı kuracaklardır. Kendi sunucumda bir adet ethernet olduğu için onu seçerek devam ediyorum.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 9 – 9 migration
server 2019 hyper-v kurulumu

Virtual Machine Migration ekranında, birden fazla sunucunun olduğu ve canlı sanal sunucu taşıma yapacağınız bir yapınız hali hazırda var ise onlar ile bu yeni kuracağınız sunucu arasında Authentication (kimlik doğrulama) yapabilirsiniz.

Ancak aşağıdaki ünlem işaretli uyarıda da görüldüğü üzere, bu sunucumuz cluster sunucularından biri olacak ise şimdilik migration özelliğini enable etmemenizi, daha sonra yapacağınız ayarlarda network ayarları da dahil olmak üzere daha fazla seçeneğiniz olacağı belirtilmektedir.

Bizim sunucumuz şimdilik tek başına çalışacağı için bir işaretleme yapmadan ilerliyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 10 – 10 default stores
server 2019 hyper-v kurulumu

Default Stores bölümünde ilerde kuracağınız sanal sunucularınızın default lokasyonunu belirtebilirsiniz. Burada bir değişiklik yapmasanız dahi sanal sunucu oluştururken bu ekran yine karşınıza gelmekte ve başka bir lokasyona kurmak istiyorsanız orayı seçip devam edebilirsiniz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 11 – 11 confirmation

Confirm installation selections ekranında sunucumuzun Hyper-V rol kurulumu sonrası isteyeceği restart işlemi için Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçerek çıkan pencereyi Yes olarak seçip Install ile kurulumu başlatıyoruz.

Server 2019 Hyper-V Kurulumu 12 – 12 hyperv console

Rolümüz kurulup sunucumuz restart olduktan sonra Hyper-V konsoluna başlat menüsünden erişip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

İçerik kopyalama izni bulunmamaktadır.