Server 2019 Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemizde sizlere Windows Server 2019 kurulumunun GUI (Graphical User Interface) olarak nasıl yapılacağını anlatacağız. Normal Windows kurulumundan çok farklı olmamakla birlikte sadece versiyon seçimi ekranında dikkatli bir seçim yapmanız gerekmektedir.

Kurulumu dilerseniz dvd ile dilerseniz de usb bootable bir medya ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada bootable bir usb bellek hazırlamak için birçok yol bulunmaktadır. Dilerseniz bu medyayı Windows cmd aracılığıyla dilerseniz de üçüncü parti yardımcı programları yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Server 2019 Kurulumu

Hazırlamış olduğumuz Windows medyasını boot ederek kuruluma başlıyoruz.

Server 2019 Kurulumu 1 – 1 dil klavye
server 2019 kurulumu

İlk ekranımızda Windows’un dil, saat ve klavye düzeni ayarlamalarını yaparak ilerliyoruz.

Server 2019 Kurulumu 2 – 2 install now
server 2019 kurulumu

Install Now butonu ile kurulumu devam ettiriyoruz. İlerleyen yazılarımızda sol alt kısımda görmüş olduğunuz Repair your computer seçeneği ile karşımıza hangi menülerin geldiğini detaylıca anlatıyor olacağız.

Server 2019 Kurulumu 3 – 3 versiyon secimi
Server 2019 kurulumu

Önceki versiyonlarda Core versiyonlar parantez içinde belirtilmekteydi. Ancak Microsoft bu ekranda değişikliğe giderek grafik arayüzlü Windows yükleme seçeneğini parantez içerisinde Desktop Experience şeklinde belirterek bir farklılığa gitti. Biz bu makelemizde GUI (Graphical User Interface) kurulumu yapacağımız için Desktop Experience seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Windows Server 2019’u Core olarak kurmak isterseniz aşağıdaki linkten makalemize erişerek adımları takip edebilirsiniz.

Server 2019 Core Kurulumu

Not : Kullanmış olduğumuz iso medyası Microsoft Evaluation Center üzerinden indirilmiş olduğundan dolayı versiyon seçim ekranında Evaluation versiyonu karşımıza çıkmaktadır. Sizin kurulum için kullanacağınız lisanslı medyalarda bu ibare yer almayacaktır. Elinizde Standard veya Datacenter versiyonlarının lisansı mevcut ise, Evaluation versiyonunu kurmuş olsanız bile cmd üzerinden birkaç komut ile versiyon geçişini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Evaluation Center’a erişmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Microsoft Evaluation Center

Server 2019 Kurulumu 4 – 4 lisans sozlesmesi
Server 2019 kurulumu

Lisans sözleşmesini kabul ettiğimize dair tik işaretini seçerek kurulumumuza devam ediyoruz.

Server 2019 Kurulumu 5 – 5 upgrade custom installation
server 2019 kurulumu

Biz bu makelemizde sıfırdan bir kurulum yapacağımız için Custom seçeneğini seçerek devam edeceğiz.

Alt sürümden üst sürüme geçiş yapılmak isteniyor ise Upgrade seçeneği kullanılarak versiyon yükseltme işlemi yapılabilir. Yükseltme işleminde herhangi bir dosya, ayar veya uygulama kaybı yaşanmamaktadır. (Tabi ki her ihtimale karşılık yedek alınması gerekmektedir.)

Server 2019 Kurulumu 6 – 6 partitioning
server 2019 kurulumu

Karşımıza disk biçimlendirme ekranı geldi. Bu ekranda New butonuna tıklayıp Windows yüklemesini yapacağımız disk bölümünün boyutunu belirtebilirsiniz. Biz herhangi bir değişiklik yapmayıp tek bir partition oluşturacağız. Dilerseniz daha sonra Windows üzerinde de disk boyutlarını düzenleyip yeni partition’lar oluşturabilirsiniz.

Server 2019 Kurulumu 7 – 7 partitioning
server 2019 kurulumu

Apply butonuna bastıktan sonra Windows, diskimiz üzerinde Recovery ve Boot için ufak partition’lar oluşturdu. Bu partition’ları silmeden Primary olan partition’ı işaretleyip devam ediyoruz.

Server 2019 Kurulumu 8 – 8 installing windows

Windows kurulumumuz başladı.

Server 2019 Kurulumu 9 – 9 password

Yükleme sonrası sunucumuz otomatik olarak restart olacak. Restart sonrasında gelen ekranda sunucunun Local Administrator hesabı için parola belirlemeniz gerekmektedir. Parolayı belirledikten sonra Finish seçeneği ile kurulumumuzu tamamlıyoruz.

Server 2019 Kurulumu 10 – 10 login
server 2019 kurulumu

Ctrl + Alt + Delete kombinasyonu ile parola giriş ekranına ulaşıp parolamızı girerek Windows’da oturumunuzu açabilirsiniz.

Leave a Reply

İçerik kopyalama izni bulunmamaktadır.